Az idei Petőfi-díjat azoknak adták át, akik helytállásukkal, személyes áldozatukkal mutattak példát és mozdították előre a szabadság ügyét. Huszonöt évvel ezelőtt, 1989-ben keletnémet menekültek tízezreiről kellett gondoskodni, a Páneurópai Piknik pedig a határok megnyitását eredményezte. Idén az elismerést Filep Máriának, a Páneurópai Piknik főszervezőjének és Kozma Imre atyának, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnökének adták át.
A Máltai Szeretetszolgálat elnöke szerint a kommunizmus éveiben a keletnémet menekültek jelenléte erősítette fel a karitatív tevékenységeket az országban. A Lánchíd Rádió felvétele.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapítója a HírTv Paletta című műsorában arról is beszélt: ezek a fogalmak éltették a magyar társadalmat ezer éven át. Az elmúlt 25 évben azonban sikerült visszahozni a köztudatba. Kozma Imrének, a közép európai népek szabadságáért végzett munkáját 2014-ben Petőfi-díjjal ismerték el.
A fiatalkori baloldaliságából kiábrándult, jobboldalivá vált Muravchik, az amerikai neokonzervatívok egyik vezető egyénisége Terror Háza Múzeum vendégeként nyilatkozott a Mandinernek. Baranyi Márton interjúja.
Az elismerést a XXI. Század Intézet és a Terror Háza Múzeum adományozta, összesen több mint hetven személy munkásságát, helytállását, bátorságát ismerve el, akik „a kommunista diktatúra ideológiai szorítása ellenére is emberséget mutattak.” A Hír Televízió és az Echo TV összeállítása.
A Petőfi-emléklapot azok vehették át, akik a kommunista diktatúra ideológiai szorítása ellenére is emberséget mutattak. Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója azt mondta, az akkori segítségnyújtás csak a mai szemmel számít természetesnek. Az MTV felvétele.
Schmidt Mária szerint jó irányban haladnak a dolgok Magyarországon, és az ellenzék nem tud hiteles alternatívával szolgálni. A Terror Háza főigazgatója az Origónak adott interjújában arról is beszélt, hogy a világ nyugati fele a 2008-as gazdasági válság után nem az újrakezdésre használta fel az időt. Az elit inkább arra törekedett, hogy visszatérjen a korábbi gyakorlathoz, és privilégiumai megmaradjanak.
A Bátorságpróba elnevezésű konferencián Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, Békés Márton történész, Megadja Gábor eszmetörténész, Szánthó Miklós jogász, valamint Palotai Dániel közgazdász értékelték a második Orbán-kormány 4 évét. Az MTV felvétele.
Schmidt Mária történész szerint Orbán Viktor bátor, az olyan politikusok pedig, mint Juncker, rettegnek attól, hogy példája precedens lesz. Megadja Gábor eszmetörténész a populista politikát méltatta az értelmiségivel szemben. Tudósításunk a XXI. Század Intézet keddi előadásáról.
A XX. századi diktatúrák áldozatainak emlékére létrehozott Terror Háza Múzeum igazgatójával a Bátorságpróba konferencia után beszélgetett a Hír24 riportere.

© Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány – Minden jog fenntartva!