A nagyatádi Ady Endre Technikum és Gimnáziumba érkezett a Terror Háza Múzeum Házhoz megy a múzeum című országjáró programsorozata, 2025. április 4-én. Az iskola diákjai a Rabszolgasorsra ítélve című tablókiállításunk segítségével megismerhették a szovjet kényszermunkatáborok történetét, annak eredetét és hogy milyen körülmények között kellett többmillió embernek szenvednie a szovjet elnyomás következtében.

A vándorkiállítás a szovjet lágerekbe deportált több mint 700 ezer magyar sorsát mutatja be, akik közül 300 ezren soha nem térhettek vissza hazájukba. A program célja megértetni a diákokkal, hogy mit jelentett a kommunista diktatúrában élni, amikor a rendszer irányítói bármilyen eszközzel félreállították azokat, akiket ellenségüknek tituláltak. A tablókon bemutatott emberi történeteken keresztül a diákok megérhetik, hogy mi történt a magyar foglyokkal a szovjet kényszermunkatáborok világában.
Ez alkalommal László Bernadett, a Terror Háza Múzeum történésze tartott rendhagyó történelemórát, Harc a diktatúrák ellen – Kovács Béla élete címmel. A tablókiállítás kíséretében az iskola tanulói megismerhették a kisgazdapárti politikus életét. Kovács Béla szovjetek általi elhurcolásához kapcsolódik a kommunizmus áldozatainak emléknapja, február 25.
Előadása során László Bernadett ismertette miért kapcsolódik Kovács nevéhez az emléknap, hogyan állította félre a Magyar Kommunista Párt az ország legismertebb és legnépszerűbb politikusát a szovjet megszálló hadsereg segítségével és hogyan kényszerítették törvényes ítélet nélkül szovjet fogságba Kovács Bélát.
A programsorozat következő állomása Mezőberényben lesz, ahol a Gulág-szigetvilág keletkezésével kapcsolatos előadáson vehetnek részt az érdeklődők.
THM