XX. Század Intézet, Budapest, 2003.
Amint a cím is sejteni engedi, a szerző a kötetet a Kommunizmus fekete könyve megjelenését követő,főként Németországban indult társadalmi viták hatására írta. A mű a sztálinista, leninista és marxista ideológiák egymáshoz fűződő viszonyát teszi mélyreható elemzés tárgyává.
A Kommunizmus fekete könyve hatására elsősorban Németországban, társadalmi vita indult el. Ez azt mutatta, hogy a radikális baloldaliak megpróbálták a kommunista bűnöket a marxista ideológia (állítólagos) tisztasága mögé rejteni. A baloldali ideológia évtizedeken keresztül azzal igazolta magát, hogy a „jó Lenint” állította szembe a „rossz Sztálinnal”, ma pedig a „jó Marx” és a „rossz Lenin” szembeállításával védekezik. Ezzel egyidejűleg számos kommunista törekszik arra, hogy a XXI. században újjáélesszen egy „mutáns” kommunizmust, amely ismét Marxból épül fel: tekintet nélkül a nyereségekre és veszteségekre, szívesen megfeledkeznek a XX. század kommunista tragédiájáról. Az tehát, hogy mennyiben eredeztethető a leninizmus a marxizmusból, ismét fontos intellektuális és politikai kérdéssé vált. Erre ad választ Konrad Löw könyve.

