„Nők a béke frontján” – rendhagyó történelemóra Nagykátán

2025. március 05.

Március 4-én Lakatos Dorina, múzeumunk történésze Nagykátán a Ceglédi SZC Nagykátai Ipari Szakképző Iskolában tartott kihelyezett rendhagyó történelemórát „Nők a béke frontján” – Női emancipáció 1945 után címmel.

A történelemóra keretében a diákok megismerhették a nők egyenjogúsításának 1945 után lezajlott folyamatát. A történész előadásában bemutatta, hogy az erőltetett emancipációnak mi volt a valós célja, miért volt szükség arra, hogy a nők is munkába álljanak és ugyanúgy dolgozzanak, mint a férfiak. Kiemelte, hogy az ideológiai, politikai viszonyok mind a nyugati, mind a keleti blokkban hatással voltak a női ideálok alakulására. Ennek következtében a vasfüggöny nyugati oldalán a feleség, anya, háztartásbeli nő lett a minta, míg a keleti oldalon a férfiakkal látszólag azonos jogokkal rendelkező, dolgozó nő.

Az előadó korabeli híradórészletek, képek, visszaemlékezések segítségével mutatta be az ötvenes évek nőpolitikájának elemeit, a családjogi intézkedések következményeit, az abortusz szabályozását. Kihangsúlyozta, hogy bár a propagandában afféle hősnőként szerepeltek a traktoroslányok, az építkezéseken, bányákban dolgozó nők, mégsem ezek voltak a közkedvelt foglalkozások a nők számára. A történész arra is rámutatott, hogy a nők munkába állítása a kényszer eredménye volt, hiszen a rendszer munkaerőigénye határtalan volt. Ennek következtében alakult ki a nők kettős teherviselése, hiszen az otthoni teendők – házimunka, gyermeknevelés – továbbra is a nők feladata maradt.

© Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány – Minden jog fenntartva!