Különös módon és különös keretek, egy időszaki kiállítás képei közt emlékezett 1956 őszének dicső és szomorú napjaira a Benkő István Református Általános Iskola és Gimnázium diáksága. A rendhagyó órát a Terror Háza Múzeum fiatal történésze tartotta a Házhoz megy a múzeum című országjárókörút újpesti állomásán, azzal a céllal, hogy a diákok megismerjék az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeinek előzményeit.
Lakatos Dorina, a Terror Háza Múzeum történésze előadásában azt vizsgálta, milyen kül- és belpolitikai okok vezettek 1944–45 után Magyarországon a szovjetek elleni fegyveres felkeléshez és szabadságharchoz.
A történész úgy látja, a képekkel keretezett rendhagyó órák közelebb hozzák az eseményeket a gyerekekhez, mint ha csak a könyveket lapozgatnák, mivel olyan eseményekről van szó, amelyek valamilyen szinten az ország egészét érintették.
Nem hiszem, hogy nagyon volt olyan család akkoriban Magyarországon, amit bármilyen szinten ne érintett volna akár ’56, akár a második világháború és annak következményei – fogalmazott Lakatos Dorina, hozzátéve, mivel ezek az események időben viszonylag közel történtek, sokan hallhattak a tanulók közül akár a családjukból történeteket, ezáltal kicsit talán jobban magukénak tudják érezni ezeket az időszakokat.
A Terror Háza Múzeum 1956 – A szabadságért és a függetlenségért című rollup kiállítását november 8-ig tekinthetik meg az iskola diákjai.
ÚTV/THM