Elhurcolva

2015. június 18.
A magyar kormány 2015-öt a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékévének nyilvánította. A Katolikus Rádióban Baczoni Dorottya, a Terror Háza Múzeum történésze az ebből az alaklomból megrendezett Rabszolgasorsra ítélve című kiállításról beszélt.

A háborúban vereséget szenvedett Magyarország polgárainak elhurcolása – munkaerejük jóvátételként való kizsákmányolása mellett – azt a célt is szolgálta, hogy a szovjet megszállók világossá tegyék, „ki az új úr a házban”. A Szovjetunió meghódított területnek tekintette Magyarországot: a kommunista ideológiának megfelelően igyekeztek megtörni a társadalmi ellenállást és leszámolni vélt ellenségeikkel – mondta el Baczoni Dorottya új kiállításunk kapcsán a Katolikus Rádióban.

 

A Katolikus Rádió felvétele:

 

© Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány – Minden jog fenntartva!