A pesti srácok a Terror Háza előtt

2016. március 11.
"A szabadságért és a függetlenségért" címmel nyílt 1956-os, utcai emlékkiállítás a Terror Háza Múzeum előtt. A kiállítás a személyes élettörténeteket, a különböző személyes perspektívákat mutatja be magyar és angol nyelven – mondta az InfoRádiónak Tallai Gábor, a Terror Háza Múzeum programigazgatója.

Februárban "1956 – A szabadságért és a függetlenségért" címmel új időszaki kiállítás nyílt a Terror Háza Múzeum előtti utcafronton. A kiállítás fókuszában a pesti srácok, az 1956-os forradalom fiatal hősei állnak. Az év végéig látható, kétnyelvű (magyar és angol) tablók koncepciójával kapcsolatban Tallai Gábor elmondta, a cél az események új perspektívából történő bemutatása.

„Nem egy kronologikus, iskolamesteri bemutatását kínáljuk a forradalom és a szabadságharc történetének, hanem azokat a személyes teljesítményeket mutatjuk be, amelyek nélkül mindez nem jöhetett volna létre, és amelyeket eddig kellőképpen nem méltattunk Azoknak a pesti srácoknak, akik valójában kivívták ezt a győzelmet – mert mondjuk ki, az ’56-os forradalom és szabadságharc a maga nemében győztes volt –, nem köszöntük meg a hőstetteket. A hatvanadik évforduló lehetőséget teremt arra, hogy rájuk fókuszáljunk”

Tallai Gábor hozzátette, a kiállításról a hősök mellett a tettesek bemutatása sem maradhatott el.

„Ez is egy kötelezettség, mert a személyes döntések súlyát a felnövekvő nemzedékek számára világossá kell tenni. A történelem menete olyan, hogy olykor sűrű lesz az idő, és dönteni kell, hogy mit teszek, mely oldalra állok. Voltak, akik a fényt választották, még akkor is, ha ez a személyes életük elvesztésével jár” – fogalmazott a Terror Háza Múzeum programigazgatója.

© Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány – Minden jog fenntartva!