Múlt és jelen mintegy 68 év különbséggel kapcsolódik össze a Terror Háza Múzeumban hétfőn megnyílt 1956 – Múlt, nem múlt című kiállításának fotóin, amely Varga Csaba fotóriporter, fotográfus, épületfotós úgynevezett lentikuláris képalkotással készült, múlt és jelen összekapcsolódásának különleges vizuális hatását keltő munkái láthatók, az 1956-os forradalom és szabadságharcra emlékezve.
Békés Márton, a XXI. Század Intézet igazgatója elmondta, hogy október 23. alkalmából a múzeum kéthetes rendezvénysorozattal, a november 4-ig látható kiállítás mellett rendhagyó tárlatvezetésekkel és történelem órákkal, múzeumpedagógiai foglalkozásokkal is készül.
Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár a megnyitón elmondta: úttörő az a kísérlet, amely a múzeumban 1956 kapcsán történik.
Kitért rá: a lentikuláris módszerrel Magyarországon keveset találkozhattunk eddig. Olyan kísérletről, a történelmi ismeretek átadásának olyan formájáról van szó, amely a jövőre nézve is perspektívákat kínál – hangsúlyozta a politikus.
Varga Csaba 1956-os korabeli fotókat választott ki, amelyek Budapest utcáin készültek a forradalom és szabadságharc idején, majd elkészítette a képek mai megfelelőjét ugyanazokról az épületekről, utcarészletekről, az eredetivel megegyező szögből, hasonló napszakban és időjárási körülmények között. Ezt követően egy speciális eljárással rávetítette őket az eredeti képekre. A fotók színvilágát úgy állította be, hogy hangulatukban illeszkedjenek fekete-fehér párjukhoz. Az album eredeti, fekete-fehér fényképei a Fortepan fotóarchívumában találhatók.
A kiállításmegnyitót követően Varga Csaba fotográfus személyesen tartott tárlatvezetést a vendégeknek.
MTI/THM