Közel félezer rendszerváltoztatáskorabeli plakáttal és szórólappal bővült a múzeum Fotótára
Harminc évvel ezelőtt már csak idősebb honfitársaink emlékezhettek személyes tapasztalataikból arra, hogy mit jelentenek a szabad választások és a többpártrendszer, vagy arra, hogy milyen egy választási kampány és miért fontos, hogy az ember a szívére hallgathatva „húzza be az ikszet”. A rendszerváltoztatásnak ebben a rövid, de annál nyüzsgőbb és önfeledtebb időszakában új pártok születtek, és kevesebb mint egy éven belül három választást tartott az ország. Így a rendszerváltó pártoknak akkor nem csak az új alkotmányos kereteket kellett kialakítaniuk, hanem azt is, hogyan tudják a választópolgárokat megszólítani.
2020. június 8.
ÉVFORDULÓK – MŰTÁRGYAK – Kényszermunka Tiszalökön
„A dolgozók megértették és magukévá tették az ötéves terv célkitűzéseit. Segítségükkel Magyarországot a vas és acél országává, a gépek országává, fejlett ipari országgá alakítjuk.” – szól a Terror Háza Múzeum egyik legfrissebb szerzeményének, az Ötéves tervünk nagy építkezései című diafilmnek a nyitómondata.
2020. május 8.
Fedezze fel a múzeumot új applikációnkkal!
Az alkalmazás segítségével mostantól még többet tudhat meg a diktatúrák rémtetteiről, áldozatairól és az ellenállás hőseiről. Új applikációnk ingyenesen letölthető az App Store-ból vagy a Google Play áruházból.
2020. május 6.
ÉVFORDULÓK – MŰTÁRGYAK – Dunapenteléből Sztálinváros
„Sztálinváros! Ha ezt a szót halljuk, ötéves tervünk leghatalmasabb alkotására gondolunk: az épülő szocialista városra és a Vasműre” – kezdi meg lelkes ismertetését az Így épült Sztálinváros című, 1952-ben kiadott diafilm. A propagandacélokra készített alkotás egyoldalúan mutatja be a frissen tervezett iparvárost: miközben kiemeli az építkezés gyorsaságát és a gépesítettség mértékét, elhallgatja, hogy az erőltetett „rohammunka” milyen tervezési és kivitelezési hibákkal bosszulta meg magát.
2020. április 30.
ÉVFORDULÓK – MŰTÁRGYAK – Repatriálás Svédországban
A Terror Háza Múzeum a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja alkalmából ismét egy, legújabb gyűjtéseinek egyikéből származó műtárgyat mutat be, mely az évfordulóhoz kapcsolódik. Intézményünk 2018 nyarán vásárlás útján igen érdekes relikviák birtokába jutott. A többségében papír alapú, vagyis dokumentumokból álló együttes a magyarországi vészkorszakot és az azt megelőző, a zsidóság fokozatos jogfosztását bemutató anyag, melyek segítségével nemcsak bizonyos személyek, hanem egy-egy család teljes huszadik századi története rekonstruálható.
2020. április 16.